Ograniczenie ruchu w Niemczech

W Niemczech, podobnie jak w Polsce istnieje zakaz poruszania się po wszystkich drogach (także autostradach) w niedziele i święta, a także w okresie wakacyjnym, samochodów ciężarowych. W odróżnieniu od naszego kraju limit wagowy jest zmniejszany do 7, 5 tony masy całkowitej. Obowiązują też inne godziny wyłączenia z ruch samochodów ciężarowych. W Polsce zakaz poruszania się w wakacyjne weekendy obowiązuje na drogach miedzy 8, a 14 po południu, w Niemczech od 7 do 20.

Niedziela i święta publiczne

Na niemieckich drogach zakazy jazdy samochodami ciężarowymi powyżej 7, 5 tony oraz samochody ciężarowe z przyczepami obowiązuje w każdą niedziel oraz świata publiczne. Ograniczenie obowiązuje od północy i traw aż do godziny 22:00. Wybierając się w tranzyt przez drogi naszego zachodniego sąsiada warto zweryfikować plan trasy. Co warte podkreślenia niektóre świata (nawet te znane i obchodzone u nas) nie obowiązują na terenie wszystkich landów. Na przykład Boże Ciało jest uznawane za dzień świąteczny tylko w Baden-Württemberdze, Bavarii, Hesse, North Rhine-Westphalii, Rhineland-Palatinate i Saarlan. W tym ostatnim landzie jako jedynym w całych Niemczech świętem jest 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP. Przed wyjazdem do lub przez Niemcy warto zapoznać się z całym kalendarzem świąt i dni wolnych od pracy.

Wakacyjne zakazy

Poza niedzielami w okresie wakacyjnym nie będziemy mogli podróżować przez niektóre odcinki dróg i autostrad także w soboty. Miedzy 1 lipca, a 31 sierpnia obowiązuje zakaz ruchu dla samochodów o masie całkowitej powyżej 7, 5 tony miedzy godzina 7 rano a 20 wieczorem. Wakacyjne ograniczenia dotyczą zarówno odcinków autostrad, w tym tranzytów, jak również chociażby obwodnicy Berlina. Koniecznie przed wyjazdem należy sprawdzić czy na trasie, która mamy do pokonania jest jeden z odcinków znajdujący się na długiej liście zakazów jazdy w przez cała sobotę.

Wyjątki i odstępstwa

Podobnie jak w polskich przepisach, zwolnieni z przestrzegania ograniczeń i zakazów jazdy samochodami ciężarowymi w niedziele, święta i weekendy wakacyjne są przewoźnicy dostarczający mleko i produkty na jego bazie, mięsa i inne podroby, ryby, a także ulegające szybkiemu psuciu owoce i warzywa. Ponadto samochody, które dostarczyły w/w artykuły mogą „na pusto” wrócić do domu lub na bazę. Przy uprzywilejowanych przewozach wymagane jest posiadanie odpowiednich dokumentów i ich okazywanie na prośbę uprawnionych służb.
Niemieckie prawo dopuszcza przewóz innych, niż opisanych wyżej artykułów jeśli zaistnieje taka potrzeba. Warunkiem jest uzyskanie zgody w odpowiednim urzędzie powiatowym na terenie Niemiec.

Przestrzegania zakazów w Niemczech nie opłaca się nie respektować. za jazdę w okresie objętym wykluczeniem można się spodziewać podwójnego mandatu. Z jednej strony kara jest nakładana na kierowcę ( w wysokości 120 €), z drugiej na właściciela samochodu (570). Łączna kwota w wysokości prawie 3 tysięcy złotych skutecznie odstrasza przed z złamaniem zakazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *