Ceny paliw w Hiszpanii

Tankowanie w granicach Unii Europejskiej jest stosunkowo wygodne, ponieważ nawet mimo różnic cenowych w poszczególnych krajach, na większości stacji swobodnie zapłacić można jedną wspólną walutą euro. To jednak sprawia, że dużo łatwiej o porównania i zestawienia cen paliw w poszczególnych krajach. Wydawać by się mogło, że teoretycznie cena paliw na stacjach benzynowych powinna być skorelowana odpowiednio z zamożnością społeczeństwa i stanem gospodarki, jednak jak pokazuje większość rankingów – Polacy mimo dość przeciętnych jak na UE zarobki, płacą bardzo dużo w porównaniu do innych nacji. Z kolei Niemcy czy Brytyjczycy, którzy z powodzeniem za paliwo mogliby płacić więcej, mają dzięki odpowiedniej polityce i pozycji na rynku surowców możliwość odciążenia własnych obywateli i zaproponowania im paliw w dość atrakcyjnych cenach.

Wpływ państwa na ceny paliw

Oczywiście państwo tylko w bardzo ograniczony sposób może wpływać na ceny hurtowe paliw czy tym bardziej notowania giełdowe ropy naftowej. A to te czynniki, wraz z globalnym kursem dolara, przekładają się ostatecznie na ceny, jakie płacić muszą poszczególne stacje paliw na całym świecie. Kluczowe jednak okazuje się odpowiednie kierowanie polityką fiskalną i takie regulowanie prawne rynku paliwowego, by odpowiednio kreować koniunkturę i ceny. Doskonałym przykładem tego, jak pomimo niezbyt konkurencyjnej gospodarki i przeciętnie zamożnego społeczeństwa, można skutecznie obniżać ceny paliwa na stacjach – jest Hiszpania. Aktualnie ceny paliwa bezołowiowego należą tam do najniższych w Europie, chociaż gospodarce Hiszpanii zdecydowanie daleko do Austrii czy Luxemburga, to jednak ceny za litr 95-oktanowej benzyny są tam na poziomie właśnie tych krajów, a więc w chwili obecnej około jednego euro. Chociaż krajom importującym tak dużo ropy naftowej i produktów ropopochodnych, jak Niemcy czy Wielka Brytania, z pewnością łatwiej jest negocjować korzystne kontrakty i importować paliwa w lepszej cenie – na tych rynkach nie ma możliwości zbliżenia się do tak niskiego pułapu cenowego.

Tanie tankowanie w Hiszpanii

W Hiszpanii ruch turystyczny jest ogromny i chociaż ogromna część z niego odbywa się drogą lotniczą, na miejscu multum turystów korzysta z wynajmowanych samochodów. Spora część turystów z Europy przyjeżdża też do Hiszpanii od samego początku prywatnym samochodem. Przekraczając granicę Francji i Hiszpanii odczuć można kolosalną ulgę – ceny paliwa w Hiszpanii są około trzydzieści euro centów niższe. Za 95-oktanów płaci się na Półwyspie Iberyjskim jedno euro, zaś za litr oleju napędowego 90 euro centów. Co ciekawe, u kolejnego sąsiada Hiszpanii – Portugalii – ceny paliw ponownie wracają do średniej europejskiej i wynoszą około 1,30 euro. To sprawia, że podróżując po Półwyspie własnym środkiem transportowym, warto zatankować bak do pełna jeszcze przed opuszczeniem Hiszpanii. Przy wlaniu do auta rodzinnego 100 litrów paliwa daje to oszczędność rzędu 30 euro, a więc 120 złotych w przypadku kierowcy przeliczającego koszty na złotówki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *