Jakie badania po 60-tce dla kierowcy?

Najczęstsze wypadki na drogach powodowane są głównie przez osoby starsze, które ukończyły już 60-ty rok życia. Problemy mogą być różne, jednak do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim słaby wzrok i brak orientacji w terenie. Starsze osoby mają znacznie wolniejszy czas reakcji na wszelkie bodźce zewnętrzne. Mimo świadomości swojego nieco już gorszego stanu zdrowia, starsze osoby bez ogródek wsiadają za kierownicę. Nie zdają sobie jednak sprawy z konsekwencji, które mogą wyniknąć z ich obecności na drodze. Aby się ich ustrzec, konieczne jest wykonanie niezbędnych badań, które po konsultacji z lekarzem dowiodą, czy dana osoba może jeszcze prowadzić samochód.

Częstotliwość wykonywanych badań

W przypadku osób, które ukończyły już 60 rok życia, częstotliwość badań lekarskich związanych z prowadzeniem pojazdu nie powinna być dłuższa niż 30 miesięcy. Specjalistyczne badania wykonywane są przez lekarzy medycy pracy, którzy posiadają jednocześnie uprawnienia do badań lekarskich kierowców. Żaden lekarz o innej specjalizacji nie ma możliwości wydania ważnych tego typu zaświadczeń.

Badania lekarskie dla kierowców zawodowych

W 2013 roku weszła w życie ustawa regulująca kwestię badań przewidzianych dla kierowców zawodowych, którzy ukończyli już 60 rok życia. Konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań lekarskich, a także psychologicznych – tak zwanych psychotestów.

Kategoria A i B

Kierowcy, którzy posługują się jedynie prawem jazdy kategorii A i B, muszą wykonać następujące badania:

 1. Badanie okulistyczne i konsultacja lekarska
 2. Pomiar cukru
 3. Zakres pola widzenia

Kategoria C, D, C+E, D+E

W przypadku pozostałych kategorii, kierowcy zobligowani są do wykonania znacznie większej ilości badań. Spowodowane jest to zwiększeniem gabarytów pojazdu, którym się poruszają, a co za tym idzie – również trudniejszymi warunkami jazdy, zwłaszcza w przypadku osób po 60 roku życia.

Badania które należy bezwzględnie wykonać to:

 1. Badanie okulistyczne i diagnoza pola widzenia kierowcy
 2. Nyktometria, czyli innymi słowy przeprowadzenie oceny widzenia zmierzchowego
 3. Badanie słuchu, a wraz z nim konsultacja u lekarza laryngologii
 4. Badanie neurologiczne
 5. Stężenie cukru we krwi

Badania konieczne w przypadku kierowcy zawodowego

Kierowca zawodowy, to osoba, która za kierownicą spędza większość swojego czasu. W tym celu badania kontrolne to absolutna konieczność, bez względu na wiek kierowcy. Z uwagi na to, że kierowca to zawód badanej osoby, przeprowadzone konsultacje muszą być specjalistyczne i dokładne.

Obowiązkowe badania to:

 1. Badanie neurologiczne, laryngologiczne, a także specjalistyczna diagnoza słuchu
 2. Stężenie cukru we krwi
 3. Konsultacja z okulistą, badanie pola widzenia, a także nyktometria
 4. EKG
 5. Badania psychologiczne, tak zwane psychotesty

Bez względu na fakt, czy badana osoba jest kierowcą zawodowym czy też nie, po 60 roku życia ma bezwzględny obowiązek przeprowadzania co 30 miesięcy badań kontrolnych. Głównym powodem jest bezpieczeństwo na drodze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *