Limity prędkości we Włoszech

Podróż do Włoch i zwiedzanie unikalnych zabytków Rzymu czy Wenecji to marzenie wielu turystów. Jednak Włochy to również jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw Europy i partner handlowy wielu polskich firm. Nic dziwnego zatem, że transport towarów pomiędzy Polską, a Włochami jest bardzo intensywny, a firmy transportowe chętnie obsługują ten kierunek.
Przed wyjazdem do tego kraju, jak zresztą do każdego innego, kierowcy powinni zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami drogowymi zwracając szczególną uwagę na limity prędkości i różnice występujące we włoskim prawie drogowym w porównaniu z przepisami polskimi.
Limity prędkości we Włoszech są zróżnicowane w zależności od terenu i rodzaju dróg. Na terenie zabudowanym nie można przekraczać 50 km/h. Inaczej sprawa wygląda poza terenem zabudowanym. Tutaj kierowców samochodów osobowych obowiązują trzy limity: 90 km/h na drogach drugorzędnych, 110 km/h na drogach głównych oraz 130 km/h na autostradach. Samochody ciężarowe muszą stosować się do innych limitów. Na autostradach nie mogą przekraczać 100 km/h. Z kolei na pozostałych drogach prędkość dla aut ciężarowych uzależniona jest od ciężaru pojazdu. Jeśli nie przekracza ona 12 t, pojazd może jechać maksymalnie 80 km/h, przy większym ciężarze nie może on przekraczać 70 km/h.

Całkowity zakaz poruszania się pojazdów ciężarowych obowiązuje we wszystkie niedziele i trwa od 8. 00 do 22. 00. W okresie letnim od czerwca do września jest on wydłużony i obowiązuje od 7. 00 do 24. 00. Dla transportu międzynarodowego czas ten został skrócony i zakaz obowiązuje odpowiednio od 12. 00 do 20. 00, oraz od 11. 00 do 22. 00 w okresie letnim. Dodatkowe zakazy poruszania się pojazdów ciężarowych obowiązują w czasie świąt. Ustalane są one indywidualnie, dlatego też kierowca wybierający się do Włoch powinien sprawdzić, czy i jakie ograniczenia wystąpią w trakcie kursu. Ograniczenia te trzeba uwzględnić ustalając terminy dostaw towarów, aby uniknąć kłopotów z nieterminową realizacją zlecenia.

Kierowcy ciężarówek we Włoszech powinni zachować szczególną ostrożność, jeśli zdecydują się na zabranie autostopowicza. Taki przypadkowy pasażer może uprzyjemnić czas podróży, bo mówiąc kolokwialnie, kierowca będzie miał z kim pogadać. Niemniej jednak we Włoszech taka uprzejmość może drogo kosztować Oczywiście samo zabranie pasażera nie jest zabronione. Niemniej jednak, jeśli ów przypadkowy pasażer nie ma pozwolenia na pobyt we Włoszech, to kierowca podlega karze za jego przewóz. Kary te są bardzo wysokie. Można trafić do więzienia nawet na 12 lat, zapłacić grzywnę do 15 000 EUR oraz narazić się na utratę pojazdu. Problem ten jest szczególnie istotny w sytuacji ogromnej liczby uchodźców i imigrantów przybywających obecnie do Włoch. Zatem jeśli spotkamy na drodze autostopowicza proszącego o podwiezienie, to warto dwa razy pomyśleć, zanim zdecydujemy się go zabrać ze sobą. Może się bowiem okazać, że za takie wsparcie trzeba będzie słono zapłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *