Mandaty w Europie

Największym utrapieniem kierowców są z pewnością wysokie mandaty, prawie każdy z kierowców miał taką sytuacje, gdy jechał samochodem i z daleka zauważał syreny policyjnego samochodu, jednoczesne zwalnianie prędkości i zapinanie pasów bezpieczeństwa. Niestety nie każdy z Nas tą metodą uchronił się od wysokiego mandatu. Samochód nie jest jedynym środkiem lokomocji, ale na pewno jest najbardziej popularnym. Przydaje się do jeżdżeniu po mieście, okolicy, do pracy czy też wyjeżdżanie na wakacje. Co raz więcej z Nas decyduje się na wyjazd za granice autem, dlaczego?
Może jest to droższa inwestycja, ale na pewno jest opcją bardziej komfortową możemy zapakować na pewno większy bagaż niż do samolotu czy autokaru, nie licząc się z innymi kosztami. Na miejscu również możemy przetransportować się w inne miejsca, czyli zaoszczędzamy na środki lokomocyjne.
Ale czy jazda samochodem to tylko zalety? Nie zwracając na koszty paliw, naprawy samochodów, czy inne usterki. Powinniśmy liczyć się również z zwiększającą się ilość fotoradarów na drogach, patrolów policyjnych czy też rosnącymi kosztami mandatów. Wiele z Nas chciało by się przetransportować do innego miasta, regionu czy kraju jak najszybciej.
Co raz więcej ludzi żyje pod presją czasu, ale czy jest to opłacalne? Zdecydowanie nie. Wyjeżdżając za granicę, autem musimy liczyć się że mandaty są w innej walucie, potrafią być nawet od 5 do 10 razy większe niż w Polsce.

Równie dobrze będzie zapoznać się z kodeksem ruchu drogowego innego Państwa, do którego się wybieramy, jak wyglądają ograniczenia prędkości i jaką stałą prędkością możemy się poruszać, jakie są kary w danym kraju, ponieważ nie muszą to być jedynie kary pieniężne.

Ograniczenia i bezpieczeństwo

W Polsce możemy poruszać się z prędkością 60km/h po 23:00 do 6:00 w obszarze zabudowanym, w ciągu dnia jednak prędkość musimy zmniejszyć do 50 km/h. W pierwszej połowie 2015 roku do Polski wszedł przepis zaostrzający przepisy, kierowca który przekroczy prędkość o 50km/h traci na trzy miesiące dokument prawa jazdy, również gdy przekroczymy ilość pasażerów w aucie, przekraczającą na dowodzie rejestracyjnym.

Jednak powinniśmy się zastanowić czy wszystkie „udręki” kierowców czyli fotoradary i inne kontrole drogowe są tzw. udrękami”

Wyobraźmy sobie co by się działo na drogach gdybyśmy byli bez ograniczeń? Większość Nas nie wyobraża sobie obszaru zamieszkania np. bez progów spowolniających. Na pewno większość Nas – kierowców, nie raz zapomniała zapiąć pasów, czy włączyć świateł. Jednak powinniśmy pamiętać, że każde zapięcie pasów bezpieczeństwa, zdjęcia nogi z gazu czy odłożenie telefonu komórkowego, jest w trosce o Nasze bezpieczeństwo i naszych pasażerów. Każdy mandat, kara z naszej winy jest przystosowany, do naszego wykroczenia. Więc zamiast podążać powinniśmy, zwolnić i zastanowić się czy warto jest jechać z taką prędkością, stanąć i zapiąć pasy. Bo nie raz fotoradar czy inna kontrola może uratować nam życie, czy też pasażerowi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *