Zakazy jazdy w Rumunii

Pojazdy ciężarowe, których DMC przekracza 7,5 ton, nie mogą poruszać się po drogach Rumunii od stycznia do 31 grudnia w dni powszednie – od poniedziałku do czwartku. Ograniczenia dotyczą godzin od 06.00 do 22.00. W czasie weekendów zakaz ruchu obowiązuje od piątku, do niedzieli, w godzinach 00.00 do 24.00. Obszar ograniczeń dotyczy granic miast Otopeni – Ploiesti – Brasov.

Z obowiązującego zakazu zwolnione są pojazdy służb sanitarnych, pomocy humanitarnej, przewożące ładunki pocztowe, a także świadczące usługi pogrzebowe, dystrybujące paliwa oraz pojazdy pomocy drogowej.

Zakazem ruchu w czasie świąt publicznych objęte są pojazdy ciężarowe, których DMC wynosi powyżej 7,7 ton. Ograniczenia czasowe na drogach Bukareszt – Constanta oraz Fetesti – Cernavoda w przeddzień świąt, trwają od godziny 16.00 do godziny 22.00.

Zakazem ruchu w czasie świąt publicznych objęte są pojazdy ciężarowe, których DMC wynosi powyżej 7,7 ton. Ograniczenia czasowe na drogach Pitesti – Vestem od godziny 16.00-22.00 w przeddzień świąt oraz od 6.00-22.00 w dni świąteczne. Taki sam czas ograniczeń obowiązuje dla kierunków Pitesti – Ramnicu Valcea-Vestem oraz Agigea-Mangalia – w obu kierunkach.

Z obowiązującego zakazu jazdy zwolnione są transporty przewożące zwierzęta oraz towary żywnościowe, które szybko ulegają zepsuciu. Z zakazu zwolnione są również transporty chłodnicze, a także transport w ruchu międzynarodowym, pod warunkiem okazania odpowiednich dokumentów.

Złożenie wniosku o pozwolenie poruszania się w czasie zakazu jazdy wymaga pisemnego oświadczenia o celu podróży, ilości pojazdów, numerów rejestracyjnych, zezwolenia na [przekroczenie DMC, itp. zezwolenie zachowuje ważność prze sześć miesięcy.

Zakazy jazdy lokalne

Samochody powyżej DMC 7,5 ton mają zakaz poruszania się w Bukareszcie na obszarze strefy A i B, w ścisłym centrum miasta oraz wokół niego. Wjazd samochodów do stref objętych zakazem jazdy, możliwy jest jedynie w określonych godzinach, po uzyskaniu zezwolenia, które wydaje Urząd Miasta Bukareszt.

Zakaz jazdy wprowadzony jest od 1 lipca do 31 sierpnia i obowiązuje codziennie od godziny 07.00 do 20.00.

Od 1 września do 30 czerwca wprowadzony zakaz jazdy obowiązuje codziennie, od godziny 8.00 do 19.00. Zwolnione z zakazu jazdy są, między innymi, pojazdy przewożące ADR, kierujące się do urzędów celnych oraz ośrodków przemysłowych. Rumunia należy do państw, które podpisały międzynarodową konwencję ADR.

Zakazy jazdy w okresie letnim

Ograniczenia w ruchu wakacyjnym zostały wprowadzone od 1 lipca do 31 sierpnia. Obowiązują na całej sieci krajowych dróg dla pojazdów, które przekroczyły przepisową masę i wymiary. Zakaz jazdy uniemożliwia poruszanie się pojazdów w czasie świąt, w soboty i niedziele, w godzinach od 6.00 do godziny 22.00.

Zakazy jazdy obowiązują na trasach lokalnych w następujących kierunkach:

    1. A2/E81 z Bukaresztu w kierunku Konstancy, w godzinach od 12.00 do 24.00 w piątki oraz od godziny 6.00 do 14.00 w soboty,
    2. DN22 C/E81 z Murfatlar w kierunku Cernavody, w niedziele od godziny 12.00 do 24.00,
    3. DN 39/E 87 w obie strony z Agigea w kierunku Mangalia, zakaz obowiazuje w piątki, w godzinach 12.00 do 22.00, w soboty w godzinach od 6.00 do 22.00 i w niedziele  w godzinach od 6.00 do 22.00.

W czasie zakazów jazdy możliwe jest poruszanie się innymi drogami, jeśli nie zostaną przekroczone dopuszczalne przeciążenia na osi i DMC, obowiązujące na alternatywnych drogach.

Święta państwowe w Rumunii

1 stycznia           Nowy Rok

2 stycznia           noworoczny dzień wolny

12 kwietnia         Wielkanocna Niedziela prawosławna

13 kwietnia         Poniedziałek Wielkanocny prawosławny

1 maja                 Święto Pracy

31 maja               1 czerwca   Zielone Świątki prawosławne

15 sierpnia         Wniebowzięcie NMP

30 listopada       św. Andrzeja, patrona Rumunii

1 grudnia           Dzień Zjednoczenia

25 grudnia         Boże Narodzenie

26 grudnia         Święto św. Szczepana

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *